JAK VYBRAT DVEŘNÍ KOVÁNÍ?

4-770x240.jpg

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ASPEKTY VÝBĚRU DVEŘNÍHO KOVÁNÍ

Dveřní kování je součástí každodenního života, a proto je nutné věnovat jeho nákupu odpovídající pozornost. Design a povrchová úprava hrají při konečném výběru velkou roli, nicméně na trhu existuje nepřeberné množství tvarů, druhů a kombinací kování a je důležité vybrat variantu odpovídající designu interiéru, očekávanému použití i našim schopnostem montáže.

 

DRUH KOVÁNÍ

V první řadě je podstatné uvědomit si, jaký typ kování si do vašeho interiéru představujete. Vybírat lze ze dvou základních druhů, a to rozetového a štítkového kování. Funkčnost obou variant je shodná, liší se svým designem, způsobem montáže a často svou živostností.


 

ROZETOVÉ KOVÁNÍ se skládá ze dvou dílů  - samostatné kliky a rozety pro zámek. Montážní šrouby jsou kování překryty rozetami, vnitřní systém prošroubování zajišťuje kování dlouhou životnost.

Rozetové kování představuje velice oblíbený a elegantní typ dveřního kování. Díky modernímu vzhledu je vhodné do designových prostor i moderních bytů.

Můžeme vybírat z nepřeberného množství materiálů a designů, první rozhodnutí bude o volbě mezi kováním na hranaté či kulaté rozetě.

cobra-rozetove-kovani.png.jpg
cobra-stitove-kovani.png.jpg

ŠTÍTOVÉ KOVÁNÍ je jednodílné a zakrývá otvor pro zámek i kliku jedním dílem (štítem). Jedná se o cenově dostupný, nejběžnější a nejdéle používaný typ kování, který najde své místo ve všech interiérech, od běžných bytů přes průmyslové a kancelářské prostory až po chaty a zahradní domky.

U štítového kování si musíme dát pozor na změření správné rozteče. Tomu se budeme věnovat za malou chvíli.

Štítové kování je snazší na montáž, která bývá realizována pomocí viditelných vrutů. Ty mohou být po delší době používání nedostatečné.


 

DRUH ZÁMKU

Při nákupu podle katalogu nebo v e-shopu se setkáte s několika zkratkami, které jsou na českém trhu běžně používané v souvislosti s nabídkou dveřního kování:

  • BB není Bridgitte Bardot, zkratka znamená, že součástí kování je otvor pro klasický dózický klíč.
  • PZ je zkratka Pro klíč se Zámkem, takzvanou „fabkou“
  • WC je překvapivá zkratka pro sadu využívanou na toaletách a v koupelnách, protože z vnitřní strany dveří je pro zamčení opatřena WC kličkou, a ze strany vnější je rozeta s drážkou, díky které lze v případě potřeby dveře odemknout z vnější strany použitím plochého předmětu.

KOMBINACE KOVÁNÍ

cobra-kkl.png
cobra-kkp.png
cobra-klklleva.png
cobra-klklprava.png

Sada: koule-klika levá, zámek „fabka“, vnitřek klika, vnější koule

Sada: koule-klika pravá, , zámek „fabka“, vnitek klika, vnější koule

Sada: klika-klika levá, zámek s „fabkou“

Sada: klika-klika pravá, zámek s „fabkou“


ORIENTACE KOVÁNÍ

 Rozhodnutí, zda objednáte levou nebo pravou kliku, je jedna z mála věcí, které musíte stanovit samostatně a dobře.  Pro rozhodnutí je jednoduchá poučka - pokud na kliku sáhnete pravou rukou, jedná se o kliku pravou. Stejně tak levou kliku budete vždy otevírat rukou levou. Pokud dokážete otevírat pravou rukou levou kliku, buď to děláte špatně nebo stojíte zády ke dveřím

Abychom dostáli zásadám instruktážního článku, raději ještě uvedeme upřesňující grafiky, které vám jistě pomohou nejlépe:

cobra-ldin.png

Levé dveře, otevírání dovnitř

cobra-ldout.png

Levé dveře otevírání ven

cobra-pdin.png

Pravé dveře otevírání dovnitř

cobra-pdout.png

Pravé dveře otevírání ven


ROZTEČ

Na první pohled se zdá, že všechna kování jsou stejná. Omyl!

Vzdálenost mezi osou otvoru pro kliku a pro klíč stejná nejsou. Důležitý je údaj o rozteči, čili vzdálenosti mezi oběma otvory. Ale uklidníme vás  - rozteč se měří pouze u štítkového kování, kdy se klika i otvor pro klíč nachází na totožném štítku, a je nezbytné ji při nákupu tohoto typu kování znát.

Nejčastěji je rozteč 72 mm a 90mm. U rozetového kování se toto rozpětí neurčuje.


 

cobra-roztece.jpg

Nudná technická fáze výběru kliky je nyní za námi. Rozhodnutí o druhu a kombinaci kování, druhu použitého zámku i o správné orientaci je za námi a čeká nás ta zábavnější část - výběr správného materiálu, povrchu a vzhledu. O tom si více přečtěte zde.

convex-general-i.jpg
ASISTENT VÝBĚRU

Napište nám

Položky označené * jsou povinné.
Napište nám Zavřít