JAK SPOJIT SPOLEHLIVOST A STYL U DVEŘNÍHO KOVÁNÍ?

Cobra nabízí nejširší portfolio dveřního kování na českém a slovenském trhu. Na výběr jsou kování v různých standardech kvality, designu a pochopitelně ceny. A jaké je to skutečně ideální dveřní kování? No přeci to, které splní nároky svého uživatele..

Zní to jako fráze, ale technické a užitné vlastnosti dveřního kování musí odpovídat místu a způsobu používání. Sebekrásnější interiérová klika nesplní bezpečnostní požadavky exteriérových klik, low-endová klika svou výdrží nesplní nároky častého používání ve veřejných prostorách. 

Co si rozmyslet při výběru interiérové kliky? Rozhodněme se, zda preferujeme kování na klasickém štítu nebo na rozetách, ať již kulatých nebo hranatých. Rozhodování je pouze o designu, funkci plní obě řešení úplně stejně. Tradiční štítová kování musí splňovat stejné požadavky jako modernější rozetové kliky.

U exteriérových bezpečnostních kování je rozhodování jednoduché - bývají zpravidla štítové, proto se rozhodujeme zejména podle designu.

kliky-stit-600-x-300.jpg

Pokud vybíráte variantu kování klika/koule nebo třeba klika/madlo, je potřeba určit orientaci kliky. O tom jsme více psali v článku zde.

Než navštívíte náš eshop nebo prodejnu, je důležité změřit rozteč štítového kování. Rozteč je vzdálenost mezi osou otvoru pro kliku a osou otáčení klíče - standardní rozměr je 72 nebo 90mm, ale můžete se samozřejmě setkat i se speciální roztečí. V případě, že plánujete nákup samostatných klik bez klíče nebo klik s rozetou, pochopitelně se roztečemi nemusíte zabývat.


Teprve po zvážení technických požadavků přichází na řadu volba designu podle vašeho vkusu. Je možno vybírat z celé řady tvarů a povrchů interiérových klik. Je vaše domácnost rustikální? Skandinávská? Nebo spíše minimalistická a moderní?

convex-general-ii.jpg

Pokud hledáte opravdu kvalitní design, jistě si vyberete v naší sekci Cobra Design line.

Například dveřní kování Convex vychází vstříc oblíbenému designérskému minimalismu, přesto si zachovává osobitost a skvělou kvalitu. Nabízí oblíbené rovné linie při zachování výjimečného uživatelského komfortu, některé varianty dokonce mají dokonce antibakteriální povrch - to oceníte zejména  v bytech, kde žijí menší děti nebo například alergici.


INTERIÉROVÉ KLIKY

V sekci standardních interiérových klik je nabídka Cobra neskutečně široká. Zákazníci mají u jednotlivých modelů na výběr z více barev a povrchových úprav tak, aby soulad s interiérem byl dokonalý.

Při výběru berte v úvahu

  • celkový styl vaší domácnosti (moderní x tradiční,..)
  • tvar nábytku a jeho kovových částí (hranaté nebo spíše oblé, zdobené či strohé?)
  • na barvy vašeho interiéru

Bytoví architekti vám jistě potvrdí, že je vhodné sladit barvu a kovových doplňků nejen na nábytku, dveřích a oknech, ale třeba i na lustrech.

 

re04229x10-600-x-300.jpg

V tradičních interiérech převládají štítové kliky v chromu a niklu, zpravidla s oblými tvary. Pokud rekonstruujete svůj byt, nebojte se nahradit štítové kliky rozetovými - i ty mají spoustu tradičních variant vhodných i na reliéfní či rustikální dveře.

Do moderních a designových interiérů jsou každopádně vhodná rozetová dveřní kování. Stále běžnějším řešením zejména v designových interiérech je montáž samotných klik bez rozet.

Pravdou je, že interiérové dveře s výjimkou koupelen a toalet zamykáme jen výjimečně a proto se řada prémiových kování často obejde bez rozet a zámků. Z minimalistických interiérech nebo prostorách, kde mají vyniknout větší plochy, je dokonce použití solitérní designové kliky žádoucí.

 

convex-general-iic.jpg

 

A ještě důležitá připomínka na závěr - nezapomeňte, že je opravdu důležité sladit dveřní kování s okenním i s kováním vstupních dveří. I kdyby nebylo možné použít shodný design, v každém případě doporučujeme zvolit alespoň stejnou barvu a materiál a dodržet základní designové charakteristiky - hranaté okenní kování určitě nebude ladit s  oblým či rustikálním dveřním kováním.

Přejeme šťastnou ruku ve výběru!

Napište nám

Položky označené * jsou povinné.
Napište nám Zavřít